23.06.2026 Скопље
Нигер је формално напустио Међународни кривични суд и оптужио то тело за селективну правду.
Та земља је јуче послала писмо Уједињеним нацијама (УН), у ком наводи да је покренула процес повлачења из Римског статута, оснивачког уговора суда.
Нигер тиме постаје трећа земља која је напустила то међународно тело, после Филипина и Бурундија.
„Иако је суд будио велике наде међу народима који цене мир и правду, он (суд) је злоупотребљен и искоришћен”, наводи се у писму.
Нигер, Мали и Буркина Фасо су прошле године објавили да ће напустити суд, усред бурних политичких и војних криза у свакој земљи.
Демократски изабрана Влада Нигера је свргнута 2023. године и на власти је од тада војна хунта, која је прекинула везе са ранијим партнерима и успоставила сарадњу са Русијом, док су Мали и Буркина Фасо прошли кроз сличне трансформације.
Међународни кривични суд је изразио разочарање због изласка Нигера.
„Жалимо због сваке одлуке да се одустане од колективног напора да се оконча некажњивост за најтеже међународне злочине”, наводи се у саопштењу суда.
Повлачење Нигера ступиће на снагу 12 месеци након пријема писма, али сва кривична дела која се почине пре тога званично остају подложна надлежности суда.
Припремила А.Ђ.
