ИРАН И ОМАН ФОРМИРАЈУ РАДНУ ГРУПУ ЗА УПРАВЉАЊЕ ОРМУСКИМ МОРЕУЗОМ

Estimated read time 0 min read

23.06.2026 Скопље

Иран и Оман разматрају нове механизме сарадње у управљању Ормуским мореузом, једним од најзначајнијих поморских пролаза на свету, саопштило је иранско Министарство спољних послова након посете високих иранских званичника Мускату.

Председник иранског парламента Мохамед Бакер Калибаф и министар спољних послова Абас Аракчи састали су се са оманским министром спољних послова Сајидом Бадром бин Хамадом ел Бусаидијем како би разговарали о новим аранжманима за управљање пловидбом кроз Ормуски мореуз, стратешки важан пролаз који повезује Персијски залив са Индијским океаном.

Калибаф је у Мускат допутовао након разговора у Швајцарској и кратког боравка у Техерану, предводећи делегацију која је са оманским званичницима размотрила низ питања од заједничког интереса. Према саопштењу Министарства спољних послова Омана, две стране су разговарале о билатералној сарадњи, добросуседским односима, јачању међудржавних веза и заједничким интересима у области безбедности и трговине.

Посебна пажња посвећена је будућем режиму пловидбе кроз Ормуски мореуз. Омански министар спољних послова саопштио је да су разговори били конструктивни и да је нагласак стављен на поштовање међународног права, као и на обезбеђивање сигурног проласка трговачких и других бродова кроз овај стратешки важан поморски коридор.

У заједничком саопштењу две државе наведено је да ће бити формирана посебна радна група која ће се бавити питањима управљања пловидбом, услугама које се пружају бродовима и трошковима повезаним са њиховим проласком. Најављено је и укључивање других приобалних држава и заинтересованих партнера у будуће консултације.

„Исламска Република Иран и Султанат Оман, као приобалне државе Ормуског мореуза, потврђују своју посвећеност безбедном проласку кроз мореуз у складу са важећим међународним правом“, наводи се у заједничком документу.

Истовремено, ирански медији су објавили да су Иран и Сједињене Америчке Државе постигли договор о формирању четири специјализоване радне групе које би требало да се баве питањима решавања међусобних спорова и стабилизације ситуације у региону. Према речима заменика иранског министра спољних послова Казема Гарибабадија, договорено је и успостављање посебног контактног механизма за питања пловидбе кроз Ормуски мореуз.

Ормуски мореуз има огроман геостратешки значај јер кроз њега пролази значајан део светског извоза нафте и течног природног гаса. Због тога свака нестабилност у том подручју изазива пажњу светских сила, енергетских компанија и међународних тржишта.

Нова иницијатива Техерана и Муската долази у тренутку када се у региону настоји очувати слобода пловидбе и спречити нове тензије које би могле угрозити глобалне енергетске токове и безбедност поморског саобраћаја.

Припремила А.Ђ.

Pročitajte i ovo

Pročitaj više od ovog novinara