22.06.2026 Скопље
Чешка влада данас је саопштила да неће укључити председника Петра Павела, бившег високог званичника НАТО-а, у чешку делегацију на самиту Алијансе следећег месеца.
Влада је на тај начин прекршила традицију, ушавши у спор са шефом државе.
Премијер Андреј Бабиш, шеф популистичке странке АНО, који је изгубио председничке изборе 2023. од Павела, изјавио је да је на влади да брани своје ставове, укључујући мање издатке за одбрану.
„Ово је веома специфичан самит“, рекао је Бабиш на конференцији за новинаре, додајући да „вероватно неће бити баш пријатно по Чешку, али да влада има одговорност да брани свој став“.
Према чешком Уставу, председници имају ограничена овлашћења, а спољну политику дефинише влада.
Од придруживања земље НАТО-у 1999. године, председници су, међутим, скоро увек предводили чешке делегације на самитима Алијансе, понекад заједно са премијерима земље.
Павел је био каријерни генерал који је предводио чешку војску, а такође је обављао функцију шефа Војног комитета НАТО-а од 2015. до 2018. године.
Он је инсистирао да учествује на самиту који се одржава од 7. до 8. јула у турској престоници Анкари.
Павел је такође био снажан присталица Украјине у рату против Русије, док је Бабишов кабинет смањио подршку Кијеву.
Чешки председник је недавно рекао да би одбијање владе да учествује на самиту видео као покушај ограничавања својих овлашћења да представља земљу у иностранству и да ће читав случај изнети пред Уставни суд.
Павел је у сукобу са владом, углавном са евроскептичном Мотористичком странком, откако је одбио да именује једног од њених званичника за министра спољних послова.
Чеси су међу последњим земљама у НАТО-у по питању висине издвајања за одбрану, при чему прошле године нису успели да испуне циљ о улагању минималних два одсто бруто домаћег производа у ту сврху.
Бабишова нова влада је смањила буџет за одбрамбене издатке у односу на првобитно предложене нивое, што значи да неће испунити минимум ни ове године.
Премијер је недавно казао да би овај минимални ниво требало да буде испуњен од 2027. године.
Савезници НАТО-а су се сложили да повећају годишње основне издатке за одбрану на 3,5 одсто БДП-а до 2035. године, уз додатних 1,5 процената за друге програме везане за одбрану.
Припремила А.Ђ.
