22.06.2026 Скопље
Два танкера за сирову нафту, са нешто мање од 2 милиона барела нафте, као и два супертанкера, прошла су данас кроз Ормуски мореуз, показују подаци о кретању бродова, што је знак да се саобраћај кроз овај стратешки пловни пут појачава.
Два супертанкера, који могу да превозе највише 4 милиона барела сирове нафте, такође су упловила у Персијски залив кроз мореуз, а један од бродова је као одредиште навео ирачку луку Басру, наводи се у подацима компаније Кеплер.
Кроз Ормуз је у просеку пролазило 125 бродова дневно пре почетка рата са Ираном 28. фебруара.
Раније данас, четири танкера за течни природни гас, које контролише Катар, упловила су у Ормуски мореуз, упркос смањењу бродског саобраћаја, након што је Иран најавио да је поново затворио пловни пут током викенда.
Брод за суве расуте терете „Summit Success”, под заставом Маршалских Острва, такође је данас ушао у Персијски залив, показали су подаци праћења бродова ЛСЕГ-а, поморске обавештајне службе лондонске берзе.
Припремила А.Ђ.
