23.06.2026 Скопље
Чешка влада је поднела закон о забрани употребе мобилних телефона у школама почев од септембра 2027. године, рекао је премијер Андреј Бабиш, придруживши се растућем глобалном напору да се ограничи време проведено испред екрана за децу у учионици.
Забрана би се односила на употребу телефона у учионицама, као и током пауза, уз неке изузетке као што су здравствени разлози или ако школе то дозвољавају у образовне сврхе.
„Школе неће моћи да дозволе ученицима да праве паузе са својим мобилним телефонима ван ових разлога“, наводи се у нацрту закона.
Овај потез следи мере других влада за ограничавање употребе друштвених мрежа или мобилних телефона од стране деце.
Пољска је овог месеца следила земље попут Холандије, Јужне Кореје и Италије у забрани паметних телефона у школама због забринутости око њиховог утицаја на концентрацију и понашање.
На друштвеним мрежама, Аустралија је прва забранила приступ деци, а Велика Британија је овог месеца најавила планирану забрану за особе млађе од 16 година.
Бабиш је рекао да влада такође разматра забрану друштвених мрежа за децу, следећи пример Француске и других које су заузеле оштрији став због забринутости због уочених негативних ефеката на децу.
Али предложени закон то не покрива.
Припремила А.Ђ.
